Şifacı Hatice DIRMIKCI

Yazan Write on Cumartesi, 16 Mart 2019 Yayınlandığı Kategori Kitap Okunma 1101 kez
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Şifacı (Berweuli Birinci Kitap), Fantastik Roman, Hatice DIRMIKCI, Profil Kitap yayınevi, Baskı:Aralık 2018 S.302

 “Neden aranıyordu?”

“Kralına ihanetten.”

“O halde idam edilecek...

Zaten ölü bir adamı mı iyileştirdim ben şimdi?”

“Son nefes verilene kadar hayattan umut kesilmez, kızım. Bunu en iyi sen bilirsin.”

 Labirentlerle dolu bir hapishane olan Ngola Lu’da yıllardır hapis yatan genç bir kız bulunur: Uli… Ömür boyu mahkûm! Onu herkesten koruyan Başgardiyan Durwa ile büyük bir sırrı paylaşırlar: Uli normal insanların aksine hızla iyileşebilme yeteneğine sahiptir ve başka insanları da dokunarak tedavi edebilmektedir.

Durwa, sonsuza dek Uli’nin yanında olamayacağını bilir, yaşı ilerlemiştir ve geleceği hakkında endişelendiği Uli için bir şans yaratmak ister: ömür boyu mahkûm olmaktansa kaçak olmak… Umut dolu bir çözüm!

Bir gün kızın hücresine iyileştirmesi için ölümcül yarası olan birini getirir. Bu adam, vatanına ihanet etmekle suçlanan Arkay Krallığı’nın eski kanat beyi Moita’dır. Uli, Moita’yı iyileştirir ama bu tedavi diğerlerinden farklı olarak ikili arasında farkında olmadıkları gizemli bir bağ yaratır. Durwa, kurtardıkları adamın Uli’ye yeni bir hayat verebilmesi için hapishaneden kaçmalarına yardımcı olur. Böylelikle Uli’nin uzun bir inziva olan yaşamı, Moita ve arkadaşlarıyla çıktığı beklenmedik yolculukla yeniden başlar.

Kimliğini saklayan, çölün kavurucu sıcaklarında yaşam mücadelesi veren, diyar diyar dolaşıp yazları sirk kuran bir çingene kabilesine karışan Uli’nin macerasının anlatıldığı “Şifacı”, Hatice Dırmıkcı’nın kaleminden; heyecan uyandıran, okura gizemin büyüsünü tattıran ve aşka dair yumuşak hisler duyuran sürükleyici bir fantastik roman!

(Tanıtım Bülteninden)

Fantastik Roman  kategorisinde yeni bir kalem olan Hatice Dımrıkçı Şifacı Romanı, kendine has bir dünyada geçen bir an western bir filmin içinde bir an yüzüklerin efendisi gibi farklı bir evrende bir an kendirinizi çok geçmişlerde hissedeceğiniz bir roman tadında.

  Olayın kurgusuyla farklı anlatım üslup ve mekanlarla iç içe geçen sürükleyici bir roman olan Şifacı romanı sizi bambaşka dünyalara götürebilecek ve bir sonraki kitabı merakla beklemenize neden olabilecek bir roman şeklinde kaleme alınmış.  Bu Roman da Başkahramanımız olan Uli ve karanlık ve labirentlerle dolu hapishanede geçen roman sizide peşinden sürükleyecektir.

    Uli hapisanenin başgardiyanı ola Durwa ile olan muhabbeti onun tüm dünyasını oluşturmaktaydı. Hapishaneden başka bir mekânı bilmediği içinde bulunduğu durumu kabullenmişti. Anne ve babasının onu terk ettiği hapishanede geçen ömrü artık alıştığı sıradanlıkla devam ederken günlerden bir gün ölmek üzere ola Moita adlı vatan hainliği ile suçlanan ölüm ile kalım arasında ki bir suçluyu kurtarmasıyla hayatı bambaşka bir şekle bürünmeye başlamıştır.

 Uli yeni macerasına atılırken bizde Uli, ile birlikte kâh ölüp kâh diriliyoruz. Bazen hapishanenin soğuk ve ıssızlığını, karanlığını, yalnızlığını hissediyoruz, bazen de çölün kavurucu sıcaklığını çaresizliğini sonsuza uzanan yolculuğunu, bazen de havanın iliklerimize kadar hissedilen soğukluğunu Uli ile birlikte hissetmeye başlıyoruz. Uli’nin kendini tanımaya çalıştığı bu yolculukta hep beraber beklide kendi hayat yolculuğumuzu tanımaya çalışıyoruz.

Her roman okuyucusu okuduğu romandan kendinden bir şeyler bulabilir. Bizde bu romanı okuduğumuzda; hepimizin içinde bulunduğu beş duyu ile çevremizi tanımaya çalıştığımız benlik-ego-nefs hapishanesinde de kendimizi buluyoruz. Uli gibi Anne ve Babadan yani asıl varlığımızdan geldiğimizi fark etmeden onun bizi neden bu dünya hapishanesine bıraktığını sorgulamadan bu hapishane de yaşamaya başlıyoruz.

Öğrenilmiş çaresizlik içinde tıpkı Uli gibi her dem başımıza gelen en ufak sıkıntılarda hapishanemizi-Konfor alanımızı özlüyoruz.  Geçmiş ile yüzleşmek geçmişin yüklerinden kurtulmak belkide bizim için en büyük zafiyet olarak karşımıza çııyor. Bundan dolayı başka bir dünyanın da var olabileceğini  unutuyoruz. Bize bahşedilen Halife olma sırrının farkına varmak için verilen mücadelen çok fazla korkuyoruz. Asıl gücün ruhtan geldiğini, nefsimizin dahi bu Ruhtan aldığı güç ile kendisini ayakta tuttuğunu farkına varamıyoruz. Uli sadece baş gardiyan ile konuşması ve ondan başka dostu olmaması onun Aklından başka hiçbir şeyi dost ve rehber bilmemesine benzetiyorum.  Günlerden bir gün Moita adında ölmek üzere olan vatan haini diye nitelendirilen aslında vatanda(bedende) kalbi ile karşılaşması ve onu kendisine çok yakın hissettiğini fark ettiği zaman artık hiçbir şey aynı olmayacaktı. Uli ölmek üzere olan kalbine, şifa verip vermeyeceği konusunda sürekli kendi vicdanı ile yaptığı muhasebe sonucunda Moita’yı tedavi etmeye karar vermişti. Aslında Tedavi ettiği Moita değil kendi kalbi olduğunun beklide farkında değildi. Artık güneş Uli için hiçbir zaman aynı şekilde doğmayacaktı. Kendini keşfe çıktığı bu yolculukta, aşılması çok zor olan labirentleri, çölleri, dağları geçmeye çalışacaktır..

Uli ile birlikte kendimizi  yeniden keşfe çıkacağımız bir eser olan Şifacı romanı, umarım bizim kalblerimizede bir nebze olsun şifa olur. Teşekkürler Hatice Dımrıkçı daha nice yeni eserlerinde görüşmek dileği ile...

Dua ve Himmetle

Vesselam

 Mehmetsirin

16.03.2019

 

 

Son Düzenlenme Salı, 04 Haziran 2019 23:48

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

NE İZLESEM

 
 

NE OKUSAM