Kuran Tefsiri Hucurat

Yazan Write on Cuma, 12 Mayıs 2017 Yayınlandığı Kategori Sohbetler Okunma 5951 kez
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Bismillahirrahmanirrahim

Ekrem HOCA

    29-03-2013     

Birtaş Riyaz’üs Salihin Sohbetleri

         HUCURAT SÜRESİ

7.Ayet

 Bilin ki, aranızda Allah'ın elçisi bulunmaktadır. Eğer o, birçok işlerde size uysaydı, sıkıntıya düşerdiniz. Fakat Allah, size imanı sevdirmiş ve onu gönüllerinize güzel göstermiş; inkârı, fasıklığı ve (İslam'ın emirlerine) karşı çıkmayı da çirkin göstermiştir. İşte bunlar doğru yolda olanların ta kendileridir.

Açıklama:

Allah her birimize bir akıl veriyor. Mesela konuşurken, bizim aklımız ve diğer akıl sahipleri arasında farkı anlayamayız.

 

Peygamber efendimize soruyorlar Bu sene Hurmaları aşılayalım mı aşılamayalım mı? Aşılamayalım diyor.  Diğer sahabelerse aşılamamız lazım gelir diye söylüyorlar.

Normal bir mevzu konuşulduğu zaman, daha çok Akılcı gözüküyor. Aklı kül olarak gözükmüyor orada! Bu Cenabı Hakkın bir Lütfü olmasının yanında bize bir imtihanıdır da.

Şimdi burada madem Peygamber efendimiz öyle söylemiş o zaman Peygamber efendimizin dediğini yapalım diyorlar. Cenabı Hakkın işi ya Hurmalar bu sene az ürün veriyor. Ne kadar enteresan ve sırlı bir hadisedir. Medineliler O sene hurmalardan alacağı üründen zarar ettiler. Şimdi burada Hz. Ebubekir, Hz. Ömer gibiler için bir problem yok. Fakat burada Yahudiler, Hristiyanlar, Müslüman gibi yapıp taklit edenler var.

Peygamber Efendimiz dedi ki: dünya işlerini siz daha iyi bilirsiniz bir dahaki sefere siz kendi aklınızla yapın dedi!

İmtihan içinde imtihana bakın! Kim olursa olsun karşılaştığınız insan ile konuştuğunuz zaman karşınızdaki insanın Aklı kül olup olmadığını anlayamazsınız, perdelenirsiniz.

Kendimizi Peygambere uydurmak iman işidir.  Burada ayet diyor ki; “Çok şükür Allah size imanı sevdirdi”

Kur’an-ı Kerim de “iman etti”. Cümlesi geçiyor fakat onun üzerinde başka bir cümle daha geçiyor.

O size Hidayet etti bunun sayesinde iman ettiniz” Hidayet aslında imanın kendisidir.!.. Örnek vermek gerekirse diyelim ki Allah size göz, kulak, vs. verdi, bunun gibi size imanı da verdi. Farkı burada imanın Allah’tan geldiğini anlamak çok zordur!.. Dualarımızda başkası için iman dileyebiliriz, kendimiz içinse ise şükür ve devamını dilememiz gerekiyor.

Beyazıd-i Bestami Yahudi mezarlığının önünden geçerken ”Bunlar mazurdur” diyor!

Müslümanların mezarlığından geçerken de “bunlar da mağrurdur” diyor!

Burada Beyazid-i Bestami bu sözü açıklıyor. Yahudiler mazurdur demek Yahudilerin cennete gidecekleri anlamına gelmiyor. Kader böyle tecelli etti. Şimdi kader niye böyle tecelli etti gibi soruların tartışan, tartışsın! Fakat bunun bir cevabı yoktur. Burada Hz. İsa’nın sözünü şiar edineceğiz.

Hz. İsa kendisine teslis inancı şeklinde inanlar için Kuran-ı Kerimde diyor ki;

Ve Allah şöyle buyurduğu zaman: «Ey Meryem oğlu İsa, sen misin o insanlara «Beni ve o anamı Allah yanında iki tanrı edinin.» diyen?» «Haşa, dedi, sen her türlü eksikliklerden münezzehsin ya Rab! Benim için gerçek olmayan bir sözü söylemem bana yakışmaz. Eğer söylemiş olsaydım elbette Sen bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ben ise Senin zatında olanı bilmem! Şüphesiz Sen, gizlilikleri çok iyi bilensin.»

Sen bana ne emrettinse, ben onlara sadece onu söyledim. Hep «Rabbim ve Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin!» dedim. Aralarında bulunduğum müddetçe üzerlerinde kontrolcü idim. Ne zaman ki beni içlerinden aldın, onları gözetleyen yalnız Sen kaldın. Zaten Sen her şeye şahitsin.»

Eğer Sen onlara azap edersen, şüphe yok ki onlar senin kullarındır, eğer onları bağışlarsan yine şüphe yok ki sen çok güçlü ve hikmet sahibisin.»

Maide 116-117-118

Prensibimiz bu ayetler olmalı. Bu tarz konularda bizim kafamız çok karışıyor. Çinililer cennete gitsin, yok ötekiler neden hidayet olmadı gibi sözler edep dışı sözlerdir!.. Birincisi kulların sahibi sen değilsin. “Tek sahip Allah’tır.” İkincisi senin merhametin Allah’ın merhametinden bir nokta bile değildir. Sen şimdi şu kadarcık aklınla şu kadar insanı Cennete sokmak istiyorsun. Birde Cenabı Hakkın merhametini düşün!..

Dikkatli olacaksın, Allah ile Kul arasına girmeyeceksin!..

Üçüncüsü eğer Cenabı Hak kaderi böyle tecelli etmiş ise, Cenabı Hakk zalim olmakla suçlanamaz!..

Cenabı Allah’a öyle bir inanıyoruz ki gökteki bir krala inanmıyoruz!..

 O her şeyin sahibine inanıyoruz. Yeri göğü var eden, İçimizdeki, dışımızdaki her şeyin mutlak sahibine iman ediyoruz. Bize bizden yakın olan ve sonsuz merhamet sahibi olan mutlak varlığa iman ediyoruz.

…Beyazıd-i Bestami ne diyordu Yahudi mezarlığından geçerken bunlar mazurin..

Dua etmemiz lazım yarabbi bizi kaderin şerrinden muhafaza eyle bizi imansızlığa düşürme diye dua etmemiz gerekiyor.

…Beyazıd-i Bestami Müminlerin mezarlığından geçerken de bunlar da mağrur...

İnsan farkında olmadan Müslümanlığı, imanı kendine mal ediyor. Sanki ben iman ettim, Peygambere ben bağlandım, namazı ben kıldım Ben hidayet ettim, ben namaz kıldım, ben, ben, ben… Bunun sonucunda dindarlığımız bizde gurur hatta kibir meydana getiriyor.

-Bir insan niçin yâda nasıl dindar olur?

 -Allah’ın lütfu ile olur.

- Peki dindar olunca ne olur?

-Kibri yıkılır.

Normalde öyle olması lazım gelir!.. Dindarlık bizim kibrimizi, dağ veya duvar gibi parçalar ve bundan sonra da dağın içinden iman geçer.

Mesela Ebu Cehil neden Müslüman olmadı. Gerekçesi şu; Allah hidayet nasip etmediği için! Hidayet olmayınca ne oldu. Kibirlendi, mütekebbir oldu.

 

Son Düzenlenme Pazartesi, 24 Temmuz 2017 22:27

NE İZLESEM

 
 

NE OKUSAM