Kuran Tefsiri Hucurat

Yazan Write on Cuma, 12 Mayıs 2017 Yayınlandığı Kategori Sohbetler Okunma 2461 kez
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

12 - Ey iman edenler! Zannın birçoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

         Öyle çok zanda bulunmaktan sakının. Çünkü Zan sizi yorar. Kötü zanda bulunmak günahtır. Her konuda bir hayır yorumunuz olsun.

 Şöyle bir söz vardır:

Hüsnü zanda bulunup yanılmak

Suizanda bulunup isabet ettirmekten daha iyidir.

Bir müminle ilişkide kurnaz olmaktansa saf olmak daha iyidir.

“Bir mümin aynı delikten iki kere sokulmaz.”

Hadisi Şerif

 

Bir mümin diğer müminin zaaflarını kusurlarını araştırıp iki kez sokmaz. Baktı rahatsız oluyor. Aynı şekilde ikince kere rahatsız etmez. Kusurlarını araştırmaz.

İslam Ahlakı Allah’ı görür gibi ibadet etmektir. Bu o kadar mühim bir iştir ki bunu yapabilmek için bunun dışında birçok işi bırakabilmek demektir. Seni maksada götürmeyecek her işi bırakman demektir. Tasavvufun bir tanımı da Malayani(gereksiz) işleri terk etmen demektir.

Mesela binaya biri taşındı: Başladın soruşturmaya kim bunlar, ne yapıyorlar, neleri var, onları biriyle gördüm…

Dedikodu yapıyoruz üstüne birde yalan söylüyoruz. Hem dedikodu yapıyoruz. Hem de olanı söylüyoruz diye üste çıkmaya çalışıyoruz. Zaten olanı söylemek dedikodu olmadığı söylersen zaten iftira olur. Adam hırsızlık yapma gibi bir fiil yapılıyorsa o zaman başka fakat. Bunun haricinde konuştuğumuz her bir kötü kelime konuşabileceğimiz iyi bir kelimeden feragat ediyoruz. Kimse dedikoduyu yalancılıkla ikinci bir günaha daha taşımasın. Dedikodu, iftira, kötü sözü taşıma fiili ayrı ayrı şeylerdir. Her biri ayrı ayrı günahtır. Yanında nasıl sigara içildiğinde nasıl pasif içici oluyorsak, Dedikodunun olduğu ortamda bulunduğumuzda da aynı şekilde günaha ortak oluyoruz.

13 - Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdar olandır.

Birbirinizle tanışıp kaynaşabilmeniz için sizleri milletlere ayırdık. Yoksa birbirinize karşı gururlanın, biz diğer ırklardan üstünüz diye değil. Birbirinizi daha çok sevin diye, milletlere ayırdık. Allah katında bir değer mi istiyorsunuz. En değerliniz, en muttaki takva sahibi olanınızdır. Kavim kabile, milletin değeri yoktur. Takva sahibi olan bir adamın değeri vardır.

Son Düzenlenme Pazartesi, 12 Haziran 2017 20:57
Bu kategorideki diğerleri: « Kur'an Tefsiri Hucurat Adap »

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

NE İZLESEM

 
 

NE OKUSAM