Safer Ayı Uğursuzluk

Yazan Write on Cuma, 11 Ekim 2019 Yayınlandığı Kategori Tasavvuf Okunma 436 kez
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Safer Ayında Uğursuzluk Yoktur Safer ayı uğursuz değildir!

04.11.2016 - 03:11

Kıymetli dostlar! İslam dini bizlere günlük hayatımızda karşılaştığımız müşküllerimizi çözecek, aynı zamanda gündelik hayatın telaşesi içerisinde ıskalamamamız gereken güzellikleri fark edebilecek bir nur ve bir eğitim şekli sunmaktadır.

Muharrem ayı tamam oldu, Safer ayı geldi. Tabii ki bu konuştuğumuz ayların sıralaması Hicri takvime göredir. Hicri takvim nedir? Hazret- i Ömer (RA) zamanında; hicretin gerçekleştiği senenin başlangıç senesi kabul edilmesiyle birlikte, takvim hesaplamasının kamere yani aya göre yapılması meselesidir.

Kaynak:haberturk.com

Yeri gelmişken şunu da söyleyelim: Müslüman ay, Müslüman gün, Müslüman gece olmaz. Ancak Müslüman insan olur fakat onun da şahsiyeti olur. Müslüman’ın kendine ait, onu temsil eden, artık onunla özdeşleşmiş olduğu bir hayat tarzı, farkındalığı olur.

Dolayısıyla “Müslüman’ım” diyen kişi “Safer ayına, kandil gecesine, minarenin alemine, kubbesine, halısına hürmete ne lüzum var canım?” diyemez. Çünkü Cenâb-ı Hakk kitabında Allah Teâlâ’yı hatırlatan ve dinle özdeşleşen her şeye Allah (CC) için hürmet etmeyi bizzat övmüş ve tavsiye etmiştir. Allah’ın tavsiye etmesi emirden de ötedir.

Kim Allah Teâlâ’yı çok severse aynı nispette Allah’ın (CC) güzelliklerine işaret eden şeyleri de sever. Kim Allah’ı (CC) az severse, kademe kademe mübahı önemsiz görür, müstehabı terk eder, sünneti bırakır ve en sonunda “Farz ama olmasa da olur” der. Kişi Allah’ı (CC) sevdiğini iddia ediyorsa fiilleriyle ve ibadetiyle bunu ispat etmelidir. Kuru kuruya, “Ben Allah’ı (CC) seviyorum!”, “Benim kalbim temiz!” gibi sözlerle hayırlı bir yere varmak mümkün değildir.

Safer ayı hususunda da çok dikkatli olmak lazımdır. Müslüman’sak, “Bu aydan bana ne!” diyemeyiz. Rivayete göre belalar, inecek olan musibetler bu ayda birinci kat semaya kadar iner, çok yaklaşırlar. Fakat bazılarının yaptığı gibi bu ayı uğursuz saymak büyük bir hatadır. Neden uğursuz değildir? Bu ayı, bir sene çalışan öğrencinin geçer not almak için girdiği imtihan gibi düşünebilirsiniz.

Efendimiz (SAS) bir hadis-i şerifinde mealen, “Bu ay sadaka veren ve dua eden mümin için kazançlıdır” buyurmuşlardır. O sebepten Safer ayına “Safer’ül-hayr” demişlerdir.

Herhangi bir ayda uğursuzluk yoktur. Hele ki Safer ayından sonra en güzel günler gelmektedir. Hangi günler? Efendimiz’in (SAS) dünyayı teşrif ettiği, hicret ettiği ve âlem-i cemale intikal ettiği Rebi’ül-evvel ayı. Âşıkların yılbaşısı, Mevlid kandili geliyor. Safer ayı bu güzel günlerin de müjdecisi. O yüzden bu ayda bol bol sadakalar, infaklar yapacak, bu ayda yaptıklarımıza ettiklerimize ayrıca dikkat edeceğiz.

Sadaka hemen bu ayın başlangıcında çıkarılabilir, unutulmasın diye bir yere asılabilir, ay çıktığında da verilebilir. Az evvel beyan ettiğimiz gibi Safer ayı birinci kat semaya inen bazı hadiselerin tecelli mahalli olduğundan bilhassa geceleyin hiçbir yiyeceğin, içeceğin üstü açık bırakılmamaya dikkat edilir. Bunları biz malumat olarak vermiş olalım. Yapılır veya yapılmaz bilemeyiz ama biz bunları sizlerle paylaşmış olalım.

Allah’a (CC) emanet olunuz.

 

EFENDİMİZ’IN (SAS) SAFER AYINDA YAPTIKLARI DUA

 

“Allahümme bârik lenâ bi duhulissafer vahtimlena bil’ hayri ve’zzafer.”

 

MÂNÂSI

“Allah’ım! Safer ayının girişini bize mübarek eyle, hayır ve zaferle bu ayı bize tamamlat!”

 

MESNEVİ'DEN

Bir vaiz vaaz için kürsüye çıktığı vakit zalimlere ve eşkıyalara dua ederdi. Elini kaldırır ve “Ya Rabb’i! Kötülere, bozgunculara, eşkıyalara sen merhamet et ve onlara acı! Hayır sahipleriyle alay edenlere, bütün kâfirlere, kiliselerde ve manastırlarda bulunanlara sen merhamet eyle!” derdi.

O vaiz temiz ve iyi huylu kişilere dua etmeyip ahlâksızların, kötü kişilerin hepsinin kurtulması için dua ettikçe onu dinleyenlerden birisi, “Senin bu duaların alışılmış, işitilmiş dualara hiç benzememektedir. Sapıklara hayır duasında bulunmak asla uygun değildir” dedi.

Vaiz ona şöyle cevap verdi:

“Ben o kişilerden çok iyilik gördüğüm için haklarında hayır duasında bulunuyorum. O kadar zulüm ve cefa ettiler ki sonunda beni kötülük etmekten kurtardılar, hayra ulaşmama vesile oldular. Yediğim dayaklardan, uğradığım belalardan dolayı ben de Allah’a (CC) sığınmaya ve yalvarmaya başladım. Böylece başıma gelen musibetler ve belalar benim Allah’a (CC) yönelmeme vesile oldular. O sebepten onlara hayır duada bulunmak benim boynumun borcudur.”

Kul; dertlerden, uğradığı zulümlerden ve başına gelen belalardan sızlanır ve feryat eder, Allah’a (CC) şikâyette bulunur. Hakikatte her düşman, kişinin ilacı ve derdinin dermanıdır. Kişiye bir kötülük gelmesi, hakikat nazarıyla bakabilene fayda getirir.

 

AYET-İ KERİME

“İşte bu böyledir. Her kim Allah’ın (CC) şeârine (nişânelerine) tazim ederse, artık şüphe yok ki o, kalplerin takvâsındandır.”
Hac - 32

 

HADİS-İ ŞERİFLER

 

“İslam’da taşe’üm (uğursuz sayma, kötüye yorma) yoktur; en iyisi iyiye yormadır.”


Hadis-i şerif - Buharî

 

“Eşyada uğursuzluk yoktur, Safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur.”


Hadis-i şerif - Müslim

Diğer yazılarını indir.

 

Kaynak:Haberturk.com

Son Düzenlenme Cumartesi, 26 Ekim 2019 00:13

Son ekleyen M.Fatih ÇITLAK

Benzer Ögeler

Bu kategorideki diğerleri: « Safer Ayı Eyvallah Üzerine »

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

NE İZLESEM

 
 

NE OKUSAM